Brexit: Co oznacza dla Polaków pracujących na Wyspach?

23 czerwca 2016 w Wielkiej Brytanii odbyło się referendum dotyczące opuszczenia Unii Europejskiej potocznie zwane Brexitem (nazwa powstała z połączenia słów British i Exit, co w wolnym tłumaczeniu znaczy brytyjskie wyjście). Wokół referendum powstał duży szum medialny, 51,9% osób uprawnionych do głosowania opowiedziało się za opuszczeniem Unii.

Z danych opracowanych przez Główny Urząd Statystycznych wynika, że aż 685 tysięcy Polaków legalnie przebywa w Anglii, natomiast Brytyjski Urząd Statystyczny oszacował, że na Wyspach jest około milion Polaków – 600 tysięcy to stali rezydenci, z czego 400 tysięcy nie posiada Karty Stałego Pobytu  i w najgorszym scenariuszu mogą zostać zmuszeni do opuszczenia kraju. W celu uzyskania Karty należy przebywać przez co najmniej pięć lat na ternie Zjednoczonego Królestwa. Ponadto, aby ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo należy posiadać Kartę Stałego Pobytu przez co najmniej rok czasu.

Możliwe zmiany w związku z opuszczeniem przez Wielką Brytanię UE

Zapowiadane przemiany w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE dotyczą zmian w polityce społecznej, a mianowicie w momencie wygaśnięcia unijnej dyrektywy mówiącej o równym traktowaniu mieszkańców Unii, imigranci utracą prawo do pobierania zasiłków i świadczeń. Polacy pracujący i mieszkający na Wyspach zgodnie z unijnym prawem, są traktowani tak jak obywatele Anglii, dlatego też do czasu pozostawania w Unii zasiłki będą przyznawane i w dalszym ciągu im wypłacane.

Prawdopodobnie jest to, że w niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone wizy dla mieszkańców Unii, co pozwoli Wielkiej Brytanii na lepszą kontrolę przepływu imigrantów. Konsekwencją Brexitu może być również konieczność posiadania pozwolenia na pracę, co może spowodować trudności z jej znalezieniem i z założeniem własnej dzielności gospodarczej.

Planowane jest również wprowadzenie tzw. modelu punktowego, który funkcjonuje w Australii. Na razie nie podano dokładnych informacji na jakiej podstawie będą przyznawane punkty, jednak analizując system australijski można się spodziewać, że najważniejszym kryterium będzie znajomość języka angielskiego (sprawdzana testem językowym) oraz kwalifikacje zawodowe. Dodatkowo na przyznanie wizy może mieć wpływ: wiek, przepracowane lata w zawodzie i posiadanie rodziny na terenie Anglii. Warto jednak mieć na uwadze, że wiza nie gwarantuje możliwości przyjazdu do kraju, ponieważ może się zdarzyć, że celnik podczas kontroli granicznej odmówi prawa do wstępu na teren UK. Aczkolwiek czy Wielka Brytania wprowadzi system punktowy lub podobny, przekonamy się dopiero po faktycznym opuszczeniu UE.

Idea Brexitu

Obietnicę przeprowadzenia referendum dotyczącego opuszczenia Unii Europejskiej złożył David Cameron w 2013 roku. Wygrane wybory przez konserwatystów w 2015 roku spowodowały, że Brexit nie był już tylko obietnicą, ale stał się faktem i przede wszystkim odpowiedzią na wyrażane coraz częściej obawy związane z brakiem możliwości podejmowania suwerennych decyzji z uwagi na kontrolę ze strony organów UE.

Należy jednak pamiętać, że negocjacje wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych mogą potrwać jeszcze klika lat, dlatego też nie ma potrzeby obawiania się nagłych zmian. Nie mniej jednak Brexit oznacza, że ulegnie zmianie sytuacja imigrantów na wyspach, jednak do chwili faktycznego opuszczenia Unii można swobodnie wyjechać i pracować na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Dodaj komentarz

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię