Co warto wiedzieć o rozliczeniu z norweskim urzędem?

Dla Polaków Norwegia jest jednym z najatrakcyjniejszych rynków pracy w Europie. Z najnowszych danych opublikowanych przez GUS wynika, że w roku 2013 Polskę opuściło ponad 70 tys. osób. Wszystkie osoby, które legalnie pracują lub pracowały na terenie Norwegii, mają obowiązek rozliczenia się z tamtejszym urzędem skarbowym.

Rozliczenie z norweskim urzędem powinno nastąpić do 31 marca (na podstawie dokumentu Inntektsoppgave – Tax Return) lub do 30 kwietnia (na podstawie Selvangivelse). Rozliczenia za pracę w Norwegii można dokonać za do 3 lat wstecz.

Osoby, które zatrudnione są przez norweskiego pracodawcę, płacą podatek od wszystkiego co zarobią. Każda osoba po przyjeździe do Norwegii powinna zwrócić się do norweskiego urzędu podatkowego (Likningskontoret lub Skatteetaten) w miejscu swojego zamieszkania, w celu otrzymania karty podatkowej (skattekort). Skattekort to dokument, który powinna posiadać każda osoba legalnie pracująca na terenie Norwegii. Otrzymaną kartę podatkową należy dostarczyć pracodawcy. Wykazuje ona jaką kwotę podatku powinien odliczyć pracodawca, zanim wypłaci pracownikowi wynagrodzenie. Aby móc obliczyć prawidłową stawkę potrącenia podatku, Urząd Podatkowy musi otrzymać informacje o tym, jaką kwotę podatnik spodziewa się zarobić w Norwegii i jak długo będzie przebywał na jej terenie.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać kartę podatkową (skattekort)?

• ważny paszport,
• umowę o pracę/Kontrakt zatrudnienia z norweskim pracodawcą,
• norweski D-nummer lub pesel norweski (fodselsnummer),
• adres zameldowania.

Ważne! Bez adresu w Norwegii podatnik nie otrzyma pozwolenia na pobyt i nie otrzyma karty podatkowej.

Zgodnie z norweskim prawem podatkowym w przypadku gdy podatnik samodzielnie nie złoży deklaracji podatkowej w celu swojego rozliczenia, Urząd rozliczy go automatycznie bez przysługujących mu ulg i odpisów. W tym przypadku podatnik może otrzymać niższy zwrot lub niedopłatę. Zasadniczo zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia roku następnego, jednak bez konsekwencji dla podatnika można to uczynić do końca maja. Możliwe jest sporządzenie korekty za poprzednie lata (do 3 lat wstecz).

W zeszłym roku klienci Euro-Tax.pl otrzymali wysokie zwroty. Zwroty te uwarunkowane były ulgami, które naliczamy każdemu. Warto pamiętać, że zależą one od indywidualnej sytuacji podatnika. Euro-Tax.pl dba o to, aby każdy Klient otrzymał możliwie najwyższy zwrot. Klient zgłosił się do firmy Euro-Tax.pl w celu rozliczenia w zeszłym roku i po 3 miesiącach otrzymał zwrot w wysokości 21 279 PLN. Możliwe to było tylko na podstawie ulg, które zostały zastosowane w jego rozliczeniu, w tym przypadku były to podróże do Polski. Kolejny klient otrzymał od Urzędu informacje o tym, że powinien zapłacić 2 500 NOK podatku za rok, w którym pracował. Po dokładnej weryfikacji i doliczeniu możliwych ulg, klient ten, nie tylko nie musiał nic płacić w Urzędzie, ale otrzymał zwrot w wysokości 29 960 PLN.

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię