Czy brak IdNr oznacza zwrot zasiłku Kindergeld?

Na początku roku informowaliśmy o zmianach w wypłacie niemieckiego zasiłku Kindergeld. Jedną z nich był obowiązek posiadania numeru identyfikacji podatkowej (Steuer Identifikationsnummer) podczas ubiegania się o niemiecki zasiłek rodzinny. Numer ten używany jest głównie w korespondencji urzędowej i można porównać go do polskiego numeru PESEL.

Już na początku obecnego roku Niemiecka Kasa Rodzinna (Familienkasse) opublikowała informacje o konieczności podawania niemieckiego numeru identyfikacji podatkowej we wniosku o Kindergeld oraz przesłanie go, jeśli nie został on podany wcześniej. Co więcej informacja ta dotyczyła również tego, iż należy podać nie tylko numer osoby składającej wniosek, ale także każdego dziecka. Jednak w przypadku obcokrajowców dzieci identyfikowane są na podstawie aktu urodzenia. Można też podać polski numer PESEL dziecka.

Wszystkie osoby, które złożyły wniosek przed 2016 rokiem i kontynuują swoje zatrudnienie na terenie Niemiec otrzymują w dalszym ciągu zasiłek rodzinny. Familienkasse dało bowiem wszystkim pobierającym zasiłek czas do końca roku na dosłanie numeru identyfikacji podatkowej.

Każdy powinien w ciągu roku także otrzymać korespondencje z Familienkasse informującą o tym, iż jeżeli numer ten nie zostanie dosłany do 31 grudnia 2016 roku, zasiłek rodzinny zostanie wstrzymany. Co więcej cała kwota wypłaconego w 2016 roku zasiłku będzie musiała zostać zwrócona.

Jest jednak jeszcze trochę czasu, aby dosłać do Familienkasse brakujący Identifikationsnummer, a znaleźć go można na niemieckiej decyzji podatkowej (Einkommensteuerbescheid),  dokumencie o zarobkach (Lohnsteuerbescheinigung) lub na karcie podatkowej (Lohnkarte), która jest w posiadaniu pracodawcy. Ponadto możemy go znaleźć również na dokumencie o przydzieleniu numeru identyfikacyjnego (Zuteilung der Identifikationsnummer), który przesyłany jest na niemiecki adres zameldowania po około trzech miesiącach po zameldowaniu się pod niemieckim adresem.

To właśnie zameldowanie ma największy wpływ na to czy numer identyfikacji podatkowej zostanie nadany czy też nie. Osoba, która nigdy nie była zameldowana na terenie naszego zachodniego sąsiada może otrzymać numer identyfikacyjny jedynie przy rozliczeniu się z podatku przed Niemieckim Urzędem Skarbowym (Finanzamt).

Jeśli więc nie meldowałeś się nigdy w Niemczech oraz nie rozliczałeś się przed niemieckim US warto abyś zrobił to korzystając z pomocy specjalistów. Jest jeszcze spora szansa na to, że numer identyfikacyjny nadanie zostany jeszcze w tym roku i unikniesz konieczności zwrotu wypłaconego i pewnie zainwestowanego już zasiłku.

Nasza firma pomoże również odzyskać numer identyfikacyjny w sytuacji, gdy został on już wcześniej nadany, a gdy podatnik nie posiada dokumentów, na których ten numer się znajduje. Wypełnij formularz, a my oddzwonimy do Ciebie i udzielimy Ci bezpłatnej informacji.

Autor: Weronika Żygulska, źródło: www.arbeitsagentur.de/

www.netmoms.de/nachrichten/diese-aenderung-beim-kindergeld-solltest-du-kennen-damit-du-es-auch-weiterhin-bekommst/

Dodaj komentarz

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię