Dlaczego czekam na zwrot podatku dłużej niż inni?

Twoi znajomi dostali już zwrot podatku z Holandii a Ty wciąż czekasz? Sprawdź dlaczego musisz czekać dłużej niż inni.

Prawdopodobnie wynika to z tego, że:

  • Nie podałeś firmie, która Cię rozlicza informacji o meldunku. To oznacza, że do rozliczenia użyto błędnego formularza, tzw. C-formy, której urząd nie weźmie pod uwagę. Dopiero po dosłaniu prawidłowych formularzy / p lub m-formy urzędnik wyda decyzję.
  • Urząd wydał decyzję, ale nie chce przyznać należnego zwrotu? Może to oznaczać, że masz do uregulowania niedopłatę podatku za inny rok podatkowy, lub otrzymałeś wcześniej za dużo wypłat związanych z Zorgtoeslag.
  • Urząd wydał decyzję, ale nadal nie ma pieniędzy? W tym roku Belastingdienst wprowadził nową zasadę zwrotów na jeden rachunek bankowy. Ze względu na ilość aktualizacji od podatników wycofał się z tego i przesunął termin zmian do przyszłego roku. Niestety, wysłane do urzędu tysiące numerów kont sparaliżowało niemal funkcjonowanie działu, który konta weryfikuje. W wielu przypadkach konta i potwierdzenia należy wysyłać wielokrotnie – nim pojawi się tak wyczekiwany przelew. Opóźniło to wypłaty dla wielu podatników i trudno zrozumieć intencje wprowadzających te zmiany.
  • Deklaracja nie dotarła do urzędu pomimo, że została wysłana? Zdarza się tak przy wysyłaniu deklaracji online z programu urzędowego.
  • Rozliczasz się na m-formie? Takie rozliczenia z zasady trwają dłużej, wymagają więcej pracy od urzędników.
  • Urząd wysłał list, którego nie otrzymałeś, a od tego uzależniony jest zwrot? Upewnij się, jaki adres figuruje w urzędzie jako Twój adres korespondencyjny – w prosty sposób można go zmienić.
  • Zapomniałeś podać do rozliczenia danych wszystkich pracodawców i pobieranych zasiłków? Brak dokładnych danych na początku rozliczenia może skutkować wysoką niedopłatą – nie ryzykuj
  • Zgłosiłeś się do jednej firmy, ale długo czekałeś i to samo zgłoszenie kazałeś wysłać komuś innemu – niestety, ale spowolni to jeszcze bardziej czas oczekiwania na zwrot.

 Co  należy zrobić, aby nie czekać?

Nie pomijaj żadnych istotnych informacji związanych z życiem i pracą w Holandii. Pamiętaj, że meldunek decyduje o sposobie rozliczenia. Podaj w rozliczeniu wszystkich pracodawców i uwzględnij zasiłki – nie licz na to, że urząd się nie zorientuje.

Korzystaj z usług firm, które mogą potwierdzić, że deklaracja dotarła do urzędu w dniu jej wysłania. Wysyłając deklaracje programem urzędowym  nie można wygenerować takiego potwierdzenia. Mając program komercyjny (a Euro-Tax.pl go posiada) można sprawdzić indywidualnie każdą deklaracje – jeżeli wysyłka się nie powiedzie – tego samego dnia wysyła się ją ponownie. Upewnij się, że firma, której powierzasz rozliczenie zadba również o Twoją korespondencję.

Trzymaj kciuki, aby Belastingdienst nie wprowadzał w najbliższym czasie żadnych  zmian – szczególnie duże zmiany mają wpływ na czas oczekiwania na zwrot podatku/zasiłku, jak w tym roku zamieszanie z numerami kont.

Jeżeli  natomiast uważasz, że długo czekasz nie wysyłaj kolejnej deklaracji, tylko zadzwoń do urzędu – można to zrobić codziennie, a urzędnicy wyjaśnią dokładnie, co się ze sprawą dzieje w języku holenderskim, angielskim lub niemieckim.

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię