Holenderska prokuratura sprawdza polskich pracowników

Z najnowszych informacji prasowych w Holandii, wynika, że tamtejsza prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie uchylania się polskich pracowników sezonowych od opodatkowania. Biuro podatkowe z Lejdy, które posiada swoje oddziały w Hadze i Tillburgu jest przedmiotem postępowania. Prokuratura podejrzewa, że działalność tej firmy związana jest ze składaniem fałszywych deklaracji podatkowych dla polskich pracowników, którzy pracowali sezonowo na terenie Holandii.

37-letni mężczyzna, który podejrzewany jest o składanie fałszywych zeznań podatkowych w imieniu swoich klientów został aresztowany. Według prokuratury, nieuczciwy księgowy poświadczał fałszywe informacje ponieważ deklarował całoroczną pracę swoich klientów na terenie Holandii, w momencie gdy pracowali tam tylko sezonowo. W praktyce uzyskiwali oni wyższe zwroty podatku niż im faktycznie przysługiwały.

W 2013 r. holenderski urząd skarbowy wprowadził zmiany w rozliczaniu deklaracji rocznej w odniesieniu do kwoty wolnej od podatku. W związku z tym wielkość kwoty wolnej od podatku uzależniona jest od okresu pracy w Holandii w sytuacji gdy wcześniej automatycznie jako przepracowany zaliczany był cały rok podatkowy. Zmiany te dotknęły polskich migrantów, którzy sezonowo pracują w Holandii. Rozliczając podatek w roku 2014 suma zwrotu jaką można było uzyskać zmniejszyła się̨ średnio z 700 do ok. 350 euro. Z kolei ok. 40% migrantów zamiast zwrotu podatku ma dopłatę podatku lub też „wychodzi na zero”. W systemie podatkowym Holandii funkcjonuje zasada, która mówi o tym, że urząd wypłaca zwrot podatku lub zasiłek na podstawie deklaracji, która składana jest przez podatnika, bez jej wcześniejszej weryfikacji. Urząd zastrzega sobie jednak, że w okresie do trzech lat po złożeniu deklaracji, może ją weryfikować i korygować.

Pozostaje więc pytanie: Jakie stanowisko wobec klientów tego pośrednika przyjmie holenderska prokuratura? Czy klienci, którzy podpisali fałszywe oświadczenia zostaną wezwani do złożenia wyjaśnień w tej sprawie? Czy będą musieli oddać zawyżony zwrot? Czy UOKiK zdecyduje się na obronę polskich klientów? O kolejnych informacjach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.

Pamiętaj aby przy tegorocznym rozliczeniu skorzystać z usług firmy, która posiada legalne oprogramowanie i posiada odpowiednie uprawnienia, świadczące o jej profesjonalizmie.

Źródło: Informacja o dochodzeniu pochodzi ze strony holenderskiego urzędu skarbowego – http://www.rijksoverheid.nl/nieuws/2015/01/21/doorzoekingen-in-onderzoek-naar-belastingfraude-door-poolse-seizoenarbeiders.html

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię