Holenderskie wezwania do rozliczenia

Każda osoba, która otrzymała od holenderskiego urzędu skarbowego Belastingdienst wezwanie do rozliczenia – Aangiftebrief – zobowiązana jest do obligatoryjnego złożenia deklaracji podatkowej.

Dokument ten to nic innego jak informacja o tym, że holenderski urząd wzywa podatnika do dostarczenia deklaracji za dany rok podatkowy. Złożenie deklaracji w tej sytuacji jest obligatoryjne i nie ma znaczenia to, czy osoba pracowała faktycznie na terenie Holandii w danym roku czy też nie. W przypadku osób, które otrzymały taki dokument, a nie osiągnęły dochodu na terenie Holandii w wymienionym roku podatkowym, należy tylko dostarczyć odpowiednią informację do holenderskiego Belastingdienst. W sytuacji zignorowania tej korespondencji urząd ma prawo wyznaczyć do zapłaty znaczną karę finansową. Wielu Polaków otrzymuje taką korespondencję, często ją ignorując, dlatego warto zapoznać się z przykładową sytuacją, która może być przestrogą dla wielu rodaków pracujących na terenie Holandii.

W marcu 2014 otrzymaliśmy z Belastingdienst wezwanie do rozliczenia Pana X, które dotyczyło 2013 roku. Kilkakrotnie kontaktowaliśmy z Klientem i poinformowaliśmy go o istniejącym obowiązku rozliczenia oraz przykrych konsekwencjach finansowych, jakie grożą mu za nie zastosowanie się do poleceń holenderskiego urzędu. Mimo to Klient postanowił zbagatelizować sprawę i nie wyraził zgody na to abyśmy wysłali wyjaśnienie do Belastingdienst. Mimo informacji, jakie otrzymał, uznał, że skoro nie pracował w Holandii w 2013 roku, to nie ma powodu do obaw.

Po upływie roku ten sam Klient otrzymał kolejne pismo z Urzędu. Tym razem było to wezwanie do zapłacenia kary, jaką Urząd naliczył za to, że klient nie rozliczył się za 2013 rok. Kara ta wynosi 2 886 euro. Belastingdienst wystawił kalkulację, na podstawie szacunkowych danych ponieważ nie posiadał deklaracji podatnika.

Mimo tego, podatnik ma prawo do odwołania się w tej sprawie. Warto w tej kwestii zaufać specjalistom, którzy posiadają doświadczenie i odpowiednią wiedzę w tego typu sprawach. Mimo tego, że jest to czasochłonne warto starać się o rozliczenie z holenderskim urzędem tak aby uniknąć wysokich kar pieniężnych. Ważne jest to, aby nie lekceważyć korespondencji, którą wysyła do nas urząd, bo konsekwencje tego mogą być nieprzyjemne.

Dla przypomnienia: termin złożenia deklaracji w holenderskim urzędzie skarbowym za rok 2014 upływa 1 lipa 2015 roku. Jeśli posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty i chciałbyś dokonać rozliczenia, wypełnij formularz, a my oddzwonimy do Ciebie i udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat rozliczenia z holenderskim fiskusem.

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię