Jak bez dodatkowych kosztów korzystać z wynagrodzenia w obcej walucie?

Jeśli decydujesz się na wyjazd zarobkowy za granicę, musisz przygotować się do zarządzania finansami w różnych walutach. Jak sprawnie i bez dodatkowych kosztów wymieniać waluty, przesyłać pieniądze i korzystać z wynagrodzenia w innej niż złotówki walucie?

Wymiana walut

Przygotowując się do wyjazdu do pracy za granicą, warto wziąć ze sobą taką kwotę pieniędzy, która w razie niepowodzeń w pracy, pozwoli nam utrzymać się przez co najmniej miesiąc. Będziemy więc musieli dokonać wymiany waluty na dużą kwotę. By mieć pewność, że wymienimy złotówki po korzystnym kursie, dobrze już z dużym wyprzedzeniem obserwować kurs Euro (lub innej pożądanej waluty) i wymieniać je ratami, gdy waluta jest tania. Taka strategia wymaga czasu i nie da się jej zastosować, kiedy wyjeżdżamy z dania na dzień, ale przynosi też korzyści – zaoszczędzimy i unikniemy wydatków dużej sumy pieniędzy na raz, bowiem znacznie łatwiej jest odkładać na raty.

Jeśli wiesz już, jak kształtuje się kurs waluty, którą chcesz zakupić, należy wybrać kantor, w którym zamienisz pieniądze. Możesz szukać najtańszego w mieście, ale równie dobrze możesz znaleźć najtańszy kantor internetowy. Wirtualne placówki wymiany walut mają znacznie korzystniejsze kursy niż te konwencjonalne i pozwolą Ci zaoszczędzić na prowizji. Kolejną zaletą korzystania z kantoru internetowego jest fakt, że pieniądze pozostają cały czas na koncie i nie trzeba ich wypłacać, bo transakcje są elektroniczne, a nie gotówkowe. Będąc za granicą nie będziesz musiał nosić ze sobą dużych sum pieniędzy, czy chować ich po szufladach. Warunkiem korzystania z kantoru internetowego jest posiadanie dwóch kont bankowych: jednego konta w złotówkach i jednego walutowego.

Jakie konto bankowe warto mieć, gdy pracujesz za granicą?

Korzystanie za granicą z karty debetowej do polskiego konta złotówkowego łączy się z licznymi opłatami dodatkowymi. Jest to związane z przewalutowaniem wypłacanej sumy po wysokim kursie oraz dodatkową prowizją dla banku. Koszty pojedynczej transakcji mogą wzrosnąć nawet o 11%. Najlepszym rozwiązaniem na pobyt za granicą – jeśli nie chcemy zakładać rachunku w lokalnym banku – jest założenie w Polsce konta walutowego i wyrobienie do niego karty. Taki system sprawdzi się, kiedy wyjeżdżamy do pracy nieregularnie i na krótkie okresy czasu i nie mieszkamy na stałe za granicą. Wtedy, korzystając z konta walutowego założonego w Polsce, nie ponosimy kosztów przewalutowania, a opłata za wypłacenie gotówki będzie znacznie niższa lub (zależy to od banku) nawet żadna. Rozwiązaniem pośrednim – gdy nie chcemy wyrabiać nowej karty – jest „przełączenie” karty do naszego polskiego konta na konto walutowe, posiadane w tym samym banku. Taka usługa oferowana jest jednak tylko przez niektóre banki. Należy pamiętać, by po powrocie ponownie „przepiąć” kartę na polski rachunek.

Konto walutowe – co to takiego?

Konto walutowe od zwykłego różni się tym, że zamiast złotówek przechowujemy w pieniądze w wybranej przez nas walucie. Założenie konta walutowego to jedna z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy zrobić planując wyjazd za granicę. Dzięki posiadaniu takiego konta nie będziemy musieli przy każdej transakcji martwić się kursem obcej waluty, ominą nas też kosztowne prowizje i niekorzystny kurs przewalutowania używany przez banki. Pozwoli nam ono również na korzystanie z kantorów internetowych i oszczędzanie środków na wyjazd. Potem będzie przydatne przy opłacaniu kosztów podróży i zakwaterowania, czy otrzymywania na nie wynagrodzenia. Idealne jest dla osób które wyjeżdżają na krótkie pobyty za granicą, a ich adres zamieszkania nadal jest w Polsce. Może też służyć osobom decydującym się zamieszkać na stałe za granicą jako pierwsze konto do opłat w obcej walucie, zanim założą oni konto w lokalnym banku. Posiadając konto walutowe możemy sami decydować o czasie wypłaty pieniędzy i ich wymianie na złotówki, możemy skorzystać czekając na moment, w którym kurs walut będzie dla nas najbardziej opłacalny.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto walutowe?

• koszt prowadzenia konta
• koszt wydania karty oraz opłaty za kartę
• koszty transakcji kartą w Polsce i za granicą
• koszt przelewów
• koszt wypłat z bankomatu w Polsce i za granicą
• koszt wpłat i wypłat w placówkach banku
• ilość placówek i bankomatów, z których można korzystać bez prowizji
• sposób i cena przelewu środków na to i inne konta

Konto w walucie lokalnej w zagranicznym banku

Kiedy rozpoczniemy już pracę za granicą i zameldujemy się w nowym miejscu zamieszkania, możemy udać się do lokalnego banku, by tam założyć konto. Codzienne korzystanie z niego (płatności kartą, wyciąganie gotówki z bankomatu, lokalne przelewy) będzie nas mniej kosztować niż korzystanie z konta walutowego założonego w polskim banku – które za to przyda się np. do wykonywania przelewów do Polski.

Przelewy do kraju

Gdy chcesz podzielić się zarobionymi pieniędzmi z rodziną, najprościej będzie skorzystać ze swojego konta walutowego i kantoru internetowego. Przeprowadzona operacja będzie analogiczne do tej, którą musisz przeprowadzić wymieniając złotówki na zagraniczną walutę. W sytuacji, gdy Twoja wypłata wpływa bezpośrednio na konto walutowe założone w Polsce, a Twój małżonek lub małżonka ma upoważnienie do tego rachunku, to w każdej chwili upoważniona osoba będzie mogła wybrać z konta pieniądze w obcej walucie i wymienić je w kantorze.
Jeśli natomiast chcesz przekazać pieniądze szybko na obce konto, możesz skorzystać z przekazów pieniężnych, musisz się jednak liczyć ze sporą prowizją.

Artykuł przygotowany przez ekspertów z portalu www.pracujwunii.pl

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię