Jak założyć firmę w Holandii?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Holandii może być ciekawym pomysłem na rozwijanie swojej kariery zawodowej za granicą. Jak otworzyć własną firmę w Kraju Tulipanów?

Polakom przyzwyczajonym do rodzimej biurokracji zakładanie swojej własnej firmy wydaje się procesem często tak żmudnym, że część osób rezygnuje z własnej działalności gospodarczej i zostaje na etacie. Ale od 2004 r., kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej i praca w krajach Wspólnoty stała się łatwiejsza, łatwiej także o prowadzenie własnego biznesu na terenie UE. Z szansy na prowadzenie firmy można skorzystać rzecz jasna także w Holandii.

Pierwszym etapem zakładania każdej firmy jest oczywiście opracowanie biznesplanu, co wiąże się z oceną realnego ryzyka jak i badaniem rynku, aby stwierdzić, czy jest sens zakładać przedsiębiorstwo. Dzięki dokładnemu biznesplanowi i możliwości przewidzenia wstępnych zysków, strat i kosztów będzie dużo łatwiej rozpocząć coś nowego. Warto też sprawdzić, jak wygląda konkurencja na wybranym przez nas rynku, czy nie dublujemy czyjegoś pomysłu i czy są dostępne lokale do prowadzenia działalności.

Tutaj przechodzimy do kolejnego kroku – czas na wymyślenie nazwy dla naszego przedsiębiorstwa, która również nie może powielać nazwy innej firmy. To można łatwo i szybko sprawdzić sna stronie internetowej holenderskiego rejestru przedsiębiorców KVK www.kvk.nl. Dodatkowo musimy zdecydować, jaką formę prawną firmy będziemy tworzyć. Spółki holenderskie nie są do końca tożsame z polskimi spółkami handlowymi, także stopień odpowiedzialności wspólników i status prawny nie powiela polskiego modelu w skali 1:1.

W Holandii również obok nazwy firmy stoi skrót określający formę prawną, przykładowo:

– NV- Naamloze Vennootschap-> spółka akcyjna
– BV – Besloten Vennootschap met beperkte aansprakelijkheid → zblizona do polskiej spółki ZOO
– VOF – Vennootschap onder Firma- > spółka jawna
– CV – Commanditaire Vennootschap-> spółka komandytowa
– Maatschap → spółka partnerska

Kiedy już mamy nakreślony profil naszej działalności gospodarczej, czeka nas wizyta w Holenderskiej Izbie Handlowej (KVK), co jest różnicą w porównaniu z Polską, gdzie musielibyśmy wybrać się do sądu. Wizytę w KVK należy złożyć w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie działalności, ale nie później niż w pierwszym tygodniu jej prowadzenia.

Ze strony internetowej KVK można pobrać formularz, z którym udajemy się osobiście do wybranego przez nas oddziału KVK. Można je znaleźć w każdym dużym mieście holenderskim – lista siedzib  wraz z numerami telefonów i adresami na stronie www.kvk.nl/contact. Oprócz przygotowanego biznesplanu zabieramy odpis meldunku w gminie, potwierdzenie posiadania konta w banku, numeru BSN, dokumentu tożsamości oraz oryginału umowy najmu lokalu i kopii dokumentu tożsamości jego właściciela. Urzędnicy KVK pomagają interesantom przy wypełnianiu formularza. Informacji udzielają  w języku angielskim i holenderskim. Dodatkowo podczas tej samej wizyty możemy zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym, wybrać sposób płacenia podatków – holenderskiego VAT-u. Jego wysokość zależy od formy prawnej naszej firmy i wynosi od 6 do 19 proc.

Po zakończeniu rejestracji otrzymamy numer KVK (odpowiednik polskiego REGON-u) oraz numer BTW od urzędu skarbowego. Warto od początku dbać o dobrze prowadzoną księgowość, ubezpieczyć sprzęt, a także poduczyć się języka niderlandzkiego, co ułatwi nam kontakty nie tylko z Polonią, ale też z potencjalnymi klientami oraz partnerami biznesowymi w Holandii. Nie obędzie się też bez reklamy, np. w gazetkach polonijnych lub portalach internetowych. I, jak powiedział Henry Marchant: „Aby odnieść sukces w interesach bądź śmiały, bądź pierwszy, bądź odmienny”.

Joanna Urbanik
(Euro-Tax.pl)

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię