Niemieckie dochody a rozliczenie w Polsce

Wielu Polaków pracujących w Niemczech często zastanawia się jaki wpływ na rozliczenie w Polsce mają dochody uzyskane za granicą. Każdy obywatel naszego kraju podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że jest zobowiązany do wykazania wszystkich uzyskanych dochodów w danym roku podatkowym przed Urzędem Skarbowym. Wszystkich, czyli również tych z pracy za granicą.

Wielu Polaków obawia się tzw. problemu dodatkowego opodatkowania. Niesłusznie ponieważ, 14-go marca 2003 roku została podpisana Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Ten dokument mówi o tym, że wynagrodzenie otrzymane za granicą może być opodatkowane tylko w tym kraju, w którym zostało wypłacone. Reasumując – jeżeli adres stałego pobytu podatnika znajduje się w Polsce, to otrzyma on tu wynagrodzenie za pracę. Jeśli podatnik osiągnął również dochody w Niemczech to na koniec roku podatkowego powinien złożyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego dokument PIT – 36, w którym ma obowiązek wykazać przychód (dochód) z Polski, od którego naliczany jest podatek. Do tego dokumentu powinien dołączyć załącznik ZG, który mówi o dochodach z zagranicy. W przypadku osób, które w danym roku podatkowym nie osiągnęły żadnych dochodów na terenie Polski, należy złożyć tzw. zerowy PIT-36 oraz załącznik ZG z dochodami z zagranicy.

Dlaczego warto składać PIT-36 do US nawet, jeśli nie mamy dochodu w Polsce?

W przypadku gdy podatnik nie osiąga dochodu w Polsce, a chciałaby się starać o zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec potrzebuje do tego zaświadczenia UE/EOG. Jest to międzynarodowy formularz, który potwierdza osiągnięte dochody. Aby uzyskać prawidłowo wypełniony UE/EOG z US należy w pierwszej kolejności złożyć PIT-36. Jest to o tyle istotne, że niemiecki Finanzamt wymaga w/w formularza nawet w przypadku gdy są na nim wykazane zerowe dochody.

Czy dochód niemiecki ma wpływ na rozliczenie z polskim US?

Niemieckie dochody nie mają wpływu na rozliczenie z polskim Urzędem Skarbowym. Jeżeli to Polska jest krajem ojczystym, podatnik posiada stały meldunek i swój ośrodek interesów życiowych to nie powinien się martwić. Sprawa może się skomplikować, jeśli podatnik chciałby odzyskać podatek z zagranicy, a nie spełnia następujących warunków:
• przebywa na terenie Niemiec krócej niż 183 dni;
• nie posiada meldunku na terenie Niemiec;
• jego dochód w Polsce (i innych krajach poza Niemcami) przekracza próg dopuszczalnych dochodów światowych w danym roku podatkowym (ok. 4000 euro).

W takim przypadku dochód osiągnięty w Polsce lub innym kraju może mieć wpływ na wysokość zwrotu podatku z Niemiec. Jest to jednak skomplikowana procedura, którą najlepiej oddać w ręce specjalistów, aby nie okazało się, że zamiast zwrotu wychodzi spora niedopłata, którą należy uregulować.

Chciałbyś być pewien, że jesteś dobrze przygotowany do rozliczenia swoich dochodów? Sprawdź więc czy posiadasz następujące dokumenty:
• potwierdzające Twoje dane osobowe wraz z miejscem zamieszkania;
• dotyczące pracy za granicą (terminy oraz kraje, w których przebywałeś, odcinki wypłat);
• dotyczące pracy w Polsce (PIT-11, PIT-40 lub inne w zależności od rodzaju dochodu);
• potwierdzające ulgi i odliczenia od podatku (zarówno w Polsce jak i za granicą).
Potrzebujesz dodatkowych informacji? Wypełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie i udzielimy Ci bezpłatnej konsultacji.

Justyna Bednarz

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię