Polscy pracownicy w Holandii będą bezpieczniejsi

To dobra wiadomość dla Polaków, którzy pracują w Holandii. Tamtejszy Inspektorat Spraw Społecznych i Zatrudnienia podpisał porozumienie o współpracy z polską Państwową Inspekcją Pracy.

Umowa ta ma sprawić, że w obu krajach walka z nadużyciami na rynku pracy i nieuczciwymi pracodawcami będzie prowadzona z większą niż dotychczas skutecznością.

Polska jest kolejnym europejskim krajem, który podpisał dwustronną umowę z Holandią w zakresie ochrony praw pracowniczych. Wcześniej Kraj Tulipanów nawiązał współpracę na tym obszarze m.in. z Bułgarią i Rumunią. Wspólne działania na poziomie międzynarodowym mają obecnie kluczowe znaczenie w Unii Europejskiej, której jedną z kluczowych zasad jest zasada swobodnego przepływu towarów, osób i usług. Zwalczanie nadużyć wobec pracowników w krajach Wspólnoty wymaga zatem, by instytucje odpowiedzialne za przestrzeganie kodeksu pracy prowadziły skoordynowane działania.

Kryzys gospodarczy, z którym Europa boryka się – z mniejszym lub większym powodzeniem – od 2008 r., niestety otworzył pole do nadużyć w sferze praw pracowniczych. Firmy, zmuszone do jeszcze bardziej zaciętej rywalizacji i walki o przetrwanie, często decydują się na politykę cięcia kosztów. To zaś może oznaczać m.in. Unikanie zatrudniania na etaty, płacenie stawek godzinowych niższych od płacy minimalnej czy zmuszanie pracowników do nadgodzin bez wynagrodzenia.  Wzmocniona dzięki formalnej umowie współpraca pozwoli inspektoratom obu krajów na skuteczne przeciwstawienie się tym nadużyciom.

– Naszym celem jest zapewnienie, że pracownicy pracują w godnych warunkach , otrzymują godziwe płace i odpowiednie ubezpieczenie społeczne – podkreśla Jan van der Bos, szef holenderskiego Inspektoratu Spraw Społecznych i Zatrudnienia.

Kierująca polską Państwową Inspekcją Pracy Iwona Hickiewicz dodaje: – Umowa ta powinna służyć jako przykładowy model działa, dzięki którym możemy skutecznie utrudnić funkcjonowanie nieuczciwym pracodawcom,  uciekającym się do tego typu nieuczciwych praktyk, wobec swoich pracowników.

Źródło: Ambasada RP w Hadze.

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię