Polski PIT dla osób pracujących za granicą

Jak co roku wielu z nas kwestię złożenia deklaracji podatkowej w US zostawiło na ostatnią chwilę. Czasu jest coraz mniej ponieważ w tym roku termin rozliczenia mija 2 maja. Po tym okresie tracimy prawo do przywilejów podatkowych, a urząd może nałożyć na nas dotkliwe kary finansowe.

Osoby pracujące za granicą mają jeszcze trudniejsze zadanie ponieważ bardzo często zastanawiają się czy powinny rozliczyć się z zagranicznych dochodów z polskim fiskusem jeśli nie pracowały w Polsce bądź czy rozliczając się z polskich dochodów należy wykazać także te zagraniczne.

Zgodnie z prawem na osobach fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy (oznacza to że takie osoby muszą się rozliczyć w Polsce, także z dochodów zagranicznych ). Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że miejsce zamieszkania nie jest jednoznaczne z zameldowaniem, czy faktycznym miejscem pobytu.

Tak wiemy, prawo jest zawiłe i nie dla wszystkich zrozumiałe dlatego w poniżej tabeli przedstawiamy jak to  wygląda w praktyce:

tabelka-obowiązek-rozliczenia

Uściślając obowiązek rozliczenia w Polsce dochodów zagranicznych ciąży na osobach, które:

  • osiągnęły w Polsce dochody;
  • osiągnęły dochody w kraju, z którym obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania oparta o zasadę zaliczenia proporcjonalnego (np. w Holandii);
  • osiągnęły dochody w kraju, z którym Polska nie zawarła żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Do rozliczenia dochodów zagranicznych z tytułu wykonywanej tam pracy, niezależnie od tego, w jakim kraju była ona wykonywana, służy formularz PIT-36, do którego należy załączyć załącznik PIT/ZG.

Jeśli nie masz obowiązku rozliczenia dochodów zagranicznych w Polsce to mimo wszystko warto to zrobić ponieważ:

  • Dzięki temu urząd skarbowy posiada informacje o dochodach podatnika i ma potwierdzenie finansowania źródeł jego majątku. Kontrola skarbowa może zostać wszczęta, jeżeli zachodzą podejrzenia, że majątek podatnika pochodzi z tzw. nieujawnionych źródeł (na zasadzie: ma dom, samochód – skąd wziął na to pieniądze, skoro nie mamy żadnych PIT-ów).
  • Bez problemu można później uzyskać zaświadczenie o dochodach za dany rok podatkowy, w tym np. zaświadczenie UE/EOG lub UE/WE, które są potrzebne przy ubieganiu się o zwrot podatku.

Jeśli masz dodatkowe pytania związane z rozliczeniem przed polskim urzędem, wypełnij formularz, a nasz Konsultant oddwoni do Ciebie i udzieli Ci bezpłatnej informacji.

Dodaj komentarz

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię