Pracujesz w UK? Zachowaj dokumenty!

Wielka Brytania jest wciąż jednym z popularnych miejsc polskiej emigracji. Polacy stanowią 9% ogółu imigrantów w Wielkiej Brytanii wyprzedzając tym samym Hindusów (8,9%) i Pakistańczyków (6%). Największymi skupiskami Polonii są Londyn, Manchester, Birmingham, Bradford, Edynburg i Glasgow. Wielu rodaków zadaje pytanie: na co warto zwrócić uwagę podczas pracy w Wielkiej Brytanii? Jakie dokumenty należy zachować? Jak wygląda proces nadania National Insurance Number? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

National Insurance Number

Każda osoba, która mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii powinna posiadać National Insurance Number czyli numer ubezpieczenia społecznego. W celu uzyskania numeru należy, skontaktować się z infolinią Jobcentre Plus – najlepiej zrobić to zaraz po przyjeździe do UK. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia urząd wysyła do podatnika list z zaproszeniem na spotkanie, w trakcie którego będzie on proszony m. in. o potwierdzenie swojej tożsamości, o wyjaśnienie powodów, dla których pragnie wyrobić National Insurance Number. Podczas takiego spotkania należy mieć przy sobie kopię paszportu lub dowodu osobistego, akt urodzenia, akt ślubu lub prawo jazdy.

Co w przypadku gdy podatnik zgubi urzędowe potwierdzenie nadania NIN? W takiej sytuacji istnieje możliwość otrzymania z urzędu pisemnego potwierdzenia tego numeru. W tym celu należy wypełnić formularz CA5403 i odesłać go na adres urzędu podany na tym druku lub skontaktować się z dedykowaną infolinią National Insurance Number i odpowiedzieć na kilka pytań. Nadany numer nie zostanie podany telefonicznie, urząd wyśle go listem. Jeśli podatnik zapomniał swojego numeru, możne również sprawdzić swoją dokumentację od pracodawcy. NIN powinien znajdować się na dokumentach P45, P60 oraz cotygodniowych/miesięcznych odcinkach. National Insurance Number stosowany jest nie tylko w oficjalnej korespondencji z urzędem, ale ułatwia także procedurę odzyskania nadpłaconego podatku umożliwiając urzędowi dostęp do konkretnego rekordu w swoim systemie.

P60 i P45 czyli dokumenty od pracodawcy

P45 czyli dokument wystawiany przez pracodawcę po zakończeniu zatrudnienia. Składa się on z 4 części, z czego pierwsza z nich (Part 1) wysyłana jest do brytyjskiego urzędu skarbowego (Her Majesty’s Revenue and Customs, w skrócie HMRC) a dwie kolejne powinny zostać przekazane do następnego pracodawcy (Part 2 & 3) o ile podatnik będzie podejmował kolejne zatrudnienie. Część, którą powinien zachować podatnik oznaczona jest jako Part 1a. Jest to dokument niezwykle istotny w przypadku ubiegania się o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii, a tym ważniejszy, że nie ma możliwości otrzymania jego kopii. Dla pracowników zatrudnionych w dniu 5 kwietnia danego roku podatkowego pracodawca ma obowiązek dostarczyć w formie elektronicznej lub listownej dokument nazywany P60. Termin wystawienia takiego formularza mija 31 maja i tak jak P45 jest dokumentem wymaganym w procedurze odzyskania zwrotu podatku. Dokument ten może być również potwierdzeniem osiągniętego dochodu, np. w przypadku starania się o pożyczkę z brytyjskiego banku. P60 różni się od P45 tym, że można otrzymać jego kopię.

Dokumenty P60 i P45 stanowią poświadczenie kwoty osiągniętego dochodu oraz zapłaconego podatku w danym roku podatkowym, dodatkowo zawierają dane adresowe zarówno podatnika jak i jego pracodawcy, informują o nadanym NIN oraz przedstawiają numer referencyjny pracodawcy w urzędzie skarbowym. Oprócz tego zawierają dane na temat kodu podatkowego, zgodnie z którym pracodawca odprowadza zaliczki na podatek dochodowy. Kod podatkowy składa się z kilku cyfr oraz litery i wysyłany jest przez urząd skarbowy do pracodawcy, stając się tym samym podstawą sposobu opodatkowania. Zazwyczaj pracownicy opodatkowani są według jednego kodu podatkowego, jednakże w sytuacji, gdy dany podatnik miał więcej niż jednego pracodawcę każdy z nich używa innego kodu.

Pamiętaj! Jeśli pracujesz na terenie UK zwróć uwagę na to aby zachować wszelką dokumentację, która może być podstawą o to aby starać się o zwrot nadpłaconego przez Ciebie podatku.

Źródło: www.gov.uk

Małgorzata Oniszczuk

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię