Rozliczenia z Finanzamt za rok 2014 – część II

W poprzedniej części artykułu o rozliczeniu z Niemiec, opowiadaliśmy o tym kto ma obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej, jakie są obowiązki podatkowe w Niemczech oraz czy możliwe jest odzyskanie całego nadpłaconego podatku. W tej części wymienimy dokumenty, które potrzebne są do złożenia deklaracji, wspomnimy o tzw. rozliczeniu wspólnym i powiemy kto może dokonywać niemieckich rozliczeń podatkowych.

Jakie dokumenty są wymagane przy rozliczeniu z niemieckim fiskusem?

Najważniejszym dokumentem, który potrzebny jest do rozliczenia jest zaświadczenie o wynagrodzeniu i odprowadzonym podatku czyli Lohnsteuerbescheinigung. Podatnik otrzymuje taki dokument od swojego pracodawcy po zakończonej pracy lub na koniec roku podatkowego. Zaświadczenie to zawiera okres zatrudnienia, wysokość zarobku brutto, wysokość odprowadzonego podatku, wysokość odprowadzonych składek na poczet ubezpieczenia społecznego oraz klasę podatkową i numer identyfikacyjny podatnika. Nie posiadasz tego dokumentu? Nic straconego! Nasza firma zajmuje się pozyskaniem zaświadczenia Lohnsteuerbescheinigung. W tym celu należy podać dokładne okresy zatrudnienia oraz nazwę pracodawcy. Skontaktujemy się z odpowiednim pracodawcą w celu pozyskania owego zaświadczenia.

Chcesz przeczytać 1 część artykułu? Kliknij >>>

Warto wspomnieć, że rozliczenia można dokonać również na podstawie dokumentu Lohn und gehalt Abrechnung, jeśli jest to ostatni odcinek wypłaty i zawiera datę zakończenia pracy. Kolejnym obligatoryjnym dokumentem jest Vollmacht czyli upoważnienie, za pomocą którego doradca podatkowy będzie mógł kontaktować się z niemieckim urzędem i monitorować przebieg sprawy. Dodatkowo należy posiadać podpisane oświadczenie o kompletności danych „Vollständigkeits-und Freigabeerklärung”, które należy przedstawić niemieckiemu doradcy podatkowemu. Aby dokonać rozliczenia z pracy na terenie Niemiec należy mieć również dokument, który pozyskiwany jest w polskim urzędzie – UE/EOG. Dokument ten przedstawia światowe dochody podatnika. Ważne! Aby uzyskać takie zaświadczenie, należy wcześniej rozliczyć się na PIT 36+ZG z wykazaniem dochodów z zagranicy. W przypadku gdy podatnik cały rok pracował na terenie Niemiec i tam znajduje się jego centrum interesów życiowych, nie musi starać się o dokument UE/EOG z polskiego urzędu skarbowego. Do kompletu dokumentów należy dołączyć również kopię meldunku w Niemczech oraz formularz na dany rok podatkowy wraz z czytelną kopią dowodu osobistego i formularz z danymi konta bankowego.

Pozyskanie Lohnsteuerbescheinigung przez Datev

Od IV kwartału 2014 roku niemieckie urzędy wprowadziły możliwość pozyskania zaświadczenia online. Co trzeba zrobić aby uzyskać takie zaświadczenie? Aby móc otrzymać ten dokument, należy posiadać numer Identifikationsnummer oraz dostarczyć podpisany dokument Vollmacht – pełnomocnictwo do reprezentowania interesów podatkowych przed niemieckim Urzędem. Na jego podstawie wysyłane jest zgłoszenie do niemieckiego Finanzamt z prośbą o elektroniczne przesłanie zaświadczenia.
Pamiętaj! Dostęp do uzyskiwania dokumentów online mają tylko i wyłącznie firmy, które posiadają odpowiednie uprawnienia. Firma Euro-Tax.pl korzysta z tej metody, aby pomóc swoim klientom, którzy mają problem z uzyskaniem dokumentacji od pracodawców. Nie wymagamy za to dodatkowych opłat dlatego, że jest to element prowadzonej sprawy.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem

Gdy dochód osiągnięty z pracy na terenie Niemiec przekroczył sumę ok. 11 tys. euro, a dochód w Polsce wspólnie z małżonkiem nie jest wyższy niż ok. 8000 euro, korzystniejsze będzie tzw. rozliczenie wspólne. W takim przypadku oboje małżonków powinno być rozliczonych przed polskim Urzędem Skarbowym, nawet w sytuacji gdy nie osiągnęli żadnych dochodów z pracy w Polsce. Warto dokonać takiego rozliczenia ponieważ często znacznie podwyższa należny zwrot podatku o kilkaset lub nawet o kilka tysięcy euro!
Rozliczenie wspólne w przypadku III klasy podatkowej

III klasa podatkowa w Niemczech przeznaczona jest dla małżonków. Poprawnym podejściem do zgłaszania zeznania podatkowego jest złożenie zeznania wspólnie z małżonkiem. W przypadku III klasy, rozliczenie wspólne jest zawsze korzystniejsze, nawet jeśli zarobki małżonka czy małżonki w Polsce były wysokie i przekraczają kwotę wolną od podatku. Warto pamiętać, że będąc na III klasie podatkowej należy kompletować dokumenty na rozliczenie wspólne.
Kto może dokonywać niemieckich rozliczeń podatkowych?

Niemieckich rozliczeń podatkowych mogą dokonywać firmy, które posiadają uprawnienia Steuerberatera. Firma, która rozlicza swoich klientów, a nie posiada tych uprawnień działa niezgodnie z niemieckim prawem. Firmy takie jak Euro-Tax.pl – posiadające uprawnienia Steuerberatera – znają i aktualizują na bieżąco niemieckie prawo podatkowe. Korzystają z profesjonalnych programów dzięki którym wysyłają zgłoszenia online i potrafią sporządzić zeznania podatkowe, tak aby uzyskać najwyższy możliwy zwrot podatku.

Firmy te biorą również pełnią odpowiedzialność za wysyłane deklaracje sygnując je własną pieczątką. Niestety, ale większość firm w Polsce zrzuca odpowiedzialność za dane, które znajdują się na deklaracji na Klienta, który i tak przecież fizycznie jej nie wypełnia. Najbezpieczniej jest zatem korzystać z usług firmy, która posiada odpowiednie uprawnienia i działa zgodnie z niemieckim prawem podatkowym.

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię