Rozliczenia z Finanzamt za rok 2014

Początek roku to czas przygotowywania rozliczeń podatkowych za miniony rok i wcześniejsze lata. Kto ma obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej? Jakie są obowiązki podatkowe w Niemczech? Czy można odzyskać całość nadpłaconego podatku? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Przypominamy również na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozliczenia.

Według niemieckiego prawa podatkowego, obowiązek rozliczenia się z niemieckim fiskusem istnieje w kilku podstawowych sytuacjach. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, kiedy osoba otrzyma wezwanie do rozliczenia z niemieckiego urzędu skarbowego. Dokument ten nosi nazwę – Aufforderung zur Abgabe der Steuererklärung.
Obowiązek rozliczenia występuje w momencie, gdy podatnik uzyskuje dochody, od których nie jest odprowadzany podatek. Przykładem takich dochodów może być dochód z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Gdy oboje małżonków podejmowało pracę na terenie Niemiec ,a jedno z nich ma III klasę podatkową, drugie zaś V lub VI – oboje mają obowiązek obligatoryjnego rozliczenia z fiskusem.

Obowiązek rozliczenia istnieje również w przypadku osoby, która w danym roku podatkowym rozwiodła się lub w przypadku śmierci jednego z małżonków. Należy również pamiętać, że obowiązek rozliczenia występuje w momencie gdy pracodawca uwzględnił pracownikowi wyższą niż zwykle kwotę wolną od podatku za dojazdy między miejscem zamieszkania a miejscem pracy lub gdy zarobki na terenie Niemiec wyniosły w konkretnym roku więcej niż 10.700 euro (20.200 euro w przypadku małżonków). Podobnie jest gdy zarobki z pracy niesamodzielnej w Niemczech wyniosły powyżej 8.130 euro (16.200 euro w przypadku niepracujących małżonków), a nie został od nich potrącony podatek. Również osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą w Niemczech powinny bezwzględnie złożyć roczną deklarację podatkową.

Jakie obowiązki podatkowe istnieją w Niemczech?

W Niemczech istnieje nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy. W pierwszym przypadku opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody podatnika, które uzyskał w danym roku podatkowym. Są to tak zwane „dochody światowe” – dlatego, że uzyskane są w krajach, w których dotychczas pracował. Jakie warunki należy spełniać aby zakwalifikować się to tej formy podatkowej? Przede wszystkim należy posiadać zameldowanie na terenie Niemiec lub posiadać stałe miejsce zamieszkania i ośrodka interesów życiowych na terenie Niemiec. Drugi warunek mówi o tym, że nieograniczonemu podatkowemu należą osoby, które przepracowały w Niemczech co najmniej 183 dni w ciągu danego roku podatkowego i 90% sumy ich zarobków z innych krajów stanowi dochód z Niemiec. Należy pamiętać, że w tym przypadku dochody z innych krajów nie mogą przekroczyć sumy 4065 euro w 2013 roku lub kwoty 4002 euro w latach 2010-2012.

Ograniczony obowiązek podatkowy powstaje, w sytuacji gdy dochody podatnika przekraczają kwotę ponad 16 tysięcy złotych (32 tys. w przypadku małżonków), bądź w przypadku gdy podatnik przepracował w Niemczech więcej niż 183 dni oraz jego polskie dochody przekroczyły 4065 euro w 2013r. lub 4002 euro w latach 2010-2012.

Czy można odzyskać cały podatek?

Wiele osób pracujących na terenie Niemiec zadaje pytanie: czy jest możliwość odzyskania całości nadpłaconego podatku? Otóż, istnieje możliwość odzyskania nawet 100% odprowadzanego podatku. Wszystko zależy od tzw. kwoty wolnej. W latach 2010-2012 kwota wolna od podatku wynosiła 8004 euro, a w roku 2013 była to suma 8130 euro. W ubiegłym roku 2014 kwota wolna od podatku wynosiła 8354 euro. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w danym roku niemiecki dochód nie przekroczył wyżej wymienionych kwot istnieje możliwość odzyskania całości odprowadzonego podatku.Euro-Tax.pl stosuje odpowiednie ulgi w rozliczeniu dzięki czemu można odzyskać 100% zapłaconego podatku, nawet jeśli zarobki przekroczyły kwotę wolną od podatku! Dzięki szerokiej wiedzy i uprawnieniom Steuerberatera Euro-Tax.pl może zagwarantować najwyższe dozwolone prawem zwroty podatku.

W kolejnej części artykułu odpowiemy na pytania związane z dokumentacją potrzebną do rozliczenia. Zwrócimy uwagę również na to kto może dokonywać niemieckich rozliczeń podatkowych.

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię