Sprawdź co powinieneś wiedzieć o rozliczeniu ze szwedzkim urzędem

Wśród Polaków pracujących na terenie Szwecji często pojawiają się pytania dotyczące tego kto ma obowiązek zgłoszenia deklaracji podatkowej, jakie dokumenty od pracodawcy należy zachować, co to jest Inkomstendeklaration. Sprawdź co warto wiedzieć na temat rozliczenia ze Szwecji.

Deklarację podatkową należy dostarczyć do szwedzkiego urzędu SKATTEVERKET do 4 maja 2015. W przypadku braku dostarczenia deklaracji w określonym terminie, urząd ma prawo nałożyć karę za opóźnienie. Oprócz tego urząd rozliczy podatnika ex officio, czyli bez uwzględniania żadnych ulg i odliczeń. W przypadku podatnika, którego obejmował podatek SINK (potrącany z pensji przez pracodawcę) nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego. Dotyczy to najczęściej osób, które nie przepracowały na terenie Szwecji 183 dni.

Dokumenty od pracodawcy

Dokument podsumowujący dochód podatnika czyli KU 13 lub KU10 powinien zostać dostarczony przez pracodawcę w okresie od stycznia do marca roku następującego po pracy. Dokumenty te są obligatoryjne w procesie rozliczenia ze szwedzkim Urzędem Skarbowym.

Inkomstendeklaration czyli deklaracja podatkowa

Inkomstendeklaration to wypełniona przez Szwedzki Urząd skarbowy deklaracja podatkowa, która w kwietniu zostaje wysyłana do podatnika na adres, jaki zarejestrował on w Urzędzie Skarbowym.

Czy można zwiększyć kwotę zwrotu podatku za pracę w Szwecji?

Szwedzkie prawo podatkowe jest dość skomplikowane, więc aby upewnić się, że zwrot będzie możliwie najwyższy, warto zgłosić się do wyspecjalizowanej firmy, która posiada doświadczenie w uwzględnianiu w deklaracji wszystkich możliwych odliczeń i ulg, w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika. W sytuacji rozliczeń ze Szwecji możemy odliczyć np. koszty wyżywienia, podróży czy prowadzenia podwójnego domostwa.

Średni czas oczekiwania

Średni czas oczekiwania na rozliczenie przez urząd szwedzki wynosi około 6 miesięcy. Jeśli w tym okresie klient nie otrzyma zwrotu na konto zarejestrowane w urzędzie, nasi specjaliści skontaktują się z urzędem i wyjaśnią sytuację.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie i odpowiemy na każde Twoje pytanie.

Źródło:www.skatteverket.se

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię