Szukasz pracy za granicą? Nie wiesz jak się do tego zabrać i jaką opcję zatrudnienia wybrać? Przedstawiamy poradnik!

Wyjazd do pracy za granicą to niemałe wyzwanie. W dobie dostępu do różnorodnych form zatrudnienia i ofert pracy wybranie najlepszej dla nas opcji może być trudne. Jak się do tego najlepiej przygotować? Jak załatwić formalności? Gdzie mieszkać? Jak dojechać do miejsca pracy? Poniżej opisujemy 3 sposoby na podjęcie pracy poza Polską.

1. Bezpośrednie zatrudnienie przez zagranicznego pracodawcę

Zatrudnienie bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy wiąże się z koniecznością załatwiania wielu formalności samodzielnie. Pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniej oferty pracy. W sieci jest mnóstwo serwisów z ogłoszeniami – przy wyborze sprawdzajmy, czy są w nim oferty od zagranicznych pracodawców i czy te firmy są wiarygodne. Gdy już znajdziemy przyszłego pracodawcę, koniecznie należy ustalić z nim formę oraz warunki zatrudnienia. Znajomość języka kraju, do którego chcemy wyjechać jest w takim przypadku niezbędna. Po podpisaniu umowy w naszej gestii znajduje się także organizacja mieszkania oraz dojazd do miejsca pracy, a także rozliczanie się z niej (np. zapłata podatków). We wszelkich sprawach pomocne są polskie konsulaty za granicą. Informacji na temat warunków życia i pracy za granicą warto też szukać na forach internetowych oraz w dobrych portalach z ogłoszeniami o pracę.

2. Zatrudnienie przez agencję pośrednictwa pracy

Gdy nie chcemy organizować sobie pracy za granicą od A do Z, z pomocą przychodzą agencje pośrednictwa pracy. Są to podmioty, które działają na podstawie odpowiedniego prawa (Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) i pośredniczą w kojarzeniu kandydatów szukających pracy z zagranicznymi (a także polskimi) pracodawcami. Agencja pośrednictwa pracy przedstawi nam oferty pracy z branż, które nas interesują i pomoże w znalezieniu pracodawcy za granicą.
Z osobami kierowanymi do pracy agencja zatrudnienia podpisuje umowę, w której znaleźć się muszą m.in.: nazwa zagranicznego pracodawcy, u którego będziemy pracować, okres zatrudnienia, rodzaj pracy i zakres obowiązków, sposób wynagradzania i przysługujące pracownikowi świadczenia socjalne oraz inne zobowiązania stron. Agencja pośrednictwa nie zawiera jednak z nami umowy o pracę i nie wypłaca wynagrodzenia pracownikom – te sprawy regulujemy z zagranicznym pracodawcą. Agencja pośrednictwa pracy nie może pobierać od nas żadnych opłat za znalezienie pracy! Może jedynie (zgodnie z cytowaną już ustawą z 2004 roku) pobierać opłaty za wydanie wizy, badania lekarskie, tłumaczenia dokumentów lub dojazd i powrót osoby skierowanej do pracy. Czasem agencje pośrednictwa pomagają zorganizować zakwaterowanie i transport, choć nie jest to częsta praktyka.

3. Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Inną formą agencji zatrudnienia obok agencji pośrednictwa pracy są agencje pracy tymczasowej. Wybierając agencję pracy tymczasowej otrzymujemy pomoc nie tylko w znalezieniu pracy, bowiem agencja pracy tymczasowej odpowiada za wszystkie formalności związane z zatrudnieniem oraz kierowaniem do pracy. To agencja rekrutuje pracowników, zatrudnia ich, a następnie deleguje do przedsiębiorstwa zgłaszającego zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej. Do jej obowiązków należy rozliczanie pracownika z wykonywanej pracy oraz wypłata wynagrodzenia za pracę. Dlatego faktycznym pracodawcą dla pracownika jest agencja pracy tymczasowej, która podpisuje z kandydatem umowę o pracę bądź umowę cywilnoprawną na czas określony. Swoją pracę zatrudniona osoba wykonuje jednak na rzecz oraz pod kierownictwem przedsiębiorstwa, do którego została oddelegowana. Najczęściej agencje pracy tymczasowej organizują lub pomagają w organizacji dojazdu do miejsca pracy oraz zakwaterowania. Ponadto, w trakcie trwania umowy pracownik pozostaje w kontakcie z agencją, przez którą został oddelegowany. Działalność agencji pracy tymczasowej oraz praca tymczasowa jako jedna z form zatrudnienia jest w pełni regulowana przez polskie oraz unijne ustawodawstwo, zatem jest to bezpieczny i legalny sposób na podjęcie pracy za granicą. Cały proces szukania pracy jest prostszy, a zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej ma sporo zalet. Pracownicy zatrudniani są na polską umowę o pracę. Od ich wynagrodzenia odprowadzane są składki do ZUS (emerytalne, zdrowotne i rentowe), co sprawia, że praca wykonywana za granicą praktycznie niczym nie różni się od tej wykonywanej w Polsce.

Warto dobrze przeanalizować wszystkie dostępne opcje, by wybrać tą najlepszą dla nas. Możemy samodzielnie zająć się znalezieniem pracy, kontaktem z pracodawcą oraz organizacją pobytu lub skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy w szukaniu pracy, albo skorzystać z oferty agencji pracy tymczasowej i być przez nią kierowanym do pracy.

Życzymy Wam owocnych i pełnych dobrych wrażeń wyjazdów do pracy!

Artykuł opracowany przez ekspertów z portalu www.pracujwunii.pl

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię