Wyjeżdżając samochodem do pracy w Niemczech

Polacy decydujący się na pracę w Niemczech często wyjeżdżają za granicę własnym samochodem. Korzystanie z auta w Polsce i u naszego zachodniego sąsiada nieco się różni. Poniżej znajdziecie kilka ważnych informacji. Będą one szczególnie interesujące dla osób, które planują być zatrudnione u niemieckiego pracodawcy co najmniej przez rok.

Zaczniemy od dokumentów – prawo jazdy. Wybierając się samochodem do Niemiec (do pracy lub na wakacje) polski dokument jest ważny i nie trzeba go wymieniać. Obowiązki zaczynają się w przypadku poruszania się swoim autem po tym kraju. Dla osób zatrudnionych przez polską agencję pracy tymczasowej jednym wymogiem (jak w każdym kraju) jest posiadanie sprawnego, bezpiecznego i dopuszczonego do ruchu pojazdu. Jeśli natomiast jesteś zatrudniony i zameldowany w Niemczech powyżej roku, masz obowiązek przerejestrować auto. Wiąże się to z płaceniem podatku drogowego, który w Polsce wliczony jest w cenę paliwa. Z tych pieniędzy w Niemczech finansuje się m.in. utrzymanie autostrad, które dla osób prywatnych są darmowe. Nie warto się uchylać od płacenia – konsekwencją są wysokie mandaty, a w sytuacji kolizji drogowej – brak wypłaty ubezpieczenia.

Jak zarejestrować samochód w Niemczech?

  1. Ubezpiecz swój samochód uzyskując numer eVB-Nummer. Do wyboru jest kilka pakietów. Ten najbardziej podstawowy to Kraftfahrzeugversicherung. Jeśli chcesz dodatkowo ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej (OC) wybierz Kfz-Haftpflichtversicherung. Dodatkowo możesz ubezpieczyć samochód za pomocą ubezpieczenia Kaskoversicherung czyli odpowiednika polskiego autocasco (AC)- możesz wybierać tutaj pomiędzy bardziej rozbudowaną opcją: Vollkaskoversicherung (pełne ubezpieczenie AC) oraz bardziej podstawową, jaką jest Teilkaskoversicherung (częściowe ubezpieczenie AC). Jeżeli wybierzesz te drugie musisz liczyć się z tym, że nie wszystkie szkody powstałe w naszym pojeździe z Twojej winy zostaną zrekompensowane.
  2. Udaj się do urzędu rejonowego: Kfz-Zulassungstelle. Podczas wizyty rejestracyjnej potrzebny będzie Twój dowód tożsamości, karta pojazdu oraz numer ubezpieczenia: eVB-Nummer. Trzeba też uiścić opłatę wysokości 30 – 40 euro. Po dokonaniu formalności otrzymamy dowód wpłaty oraz nową kartę pojazdu, która pozwoli nam uzyskać niemieckie tablice rejestracyjne.
  3. Uzyskaj nowe tablice rejestracyjne. W tym celu musimy ją zanieść do firmy, która zajmuje się ich wykonywaniem. Proces rejestracji kończy odebranie nowej książeczki pojazdu i przykręcenie nowych tablic.

Kodeks drogowy

Chociaż przepisy poruszania się po niemieckich drogach nie różnią się zasadniczo od tych polskich, to warto wiedzieć, że w dużo bardziej rygorystycznie podchodzi się tam do ich łamania. Niemieckie prawo zawiera precyzyjny katalog wykroczeń drogowych i wysokości kar, które im przysługują. Odradzamy podejmowanie jakichkolwiek dyskusji z policją podczas zatrzymania, ponieważ jest to bezcelowe i może jedynie pogorszyć sytuację. W przypadku, gdy odmówisz przyjęcia mandatu, a podczas postępowania sądowego zostaniesz uznany za winnego wykroczenia, możesz mieć problem przy ponownej próbie wjazdu do Niemiec.

Naprawa auta

Co robić kiedy odmawia dalszej jazdy? Jeśli nasza maszyna zepsuje się w trasie, nieodzowna może się okazać fachowa pomoc. Podstawowy numer alarmowy to w Niemczech 112. Możesz na niego zadzwonić z telefonów, które są rozmieszczone wzdłuż autostrady. Dyspozytor da Ci informację o dalszych krokach.

Artykuł opracowany przez ekspertów z portalu www.pracujwunii.pl

Dodaj komentarz

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię