Zapowiedź zmian w belgijskim zasiłku rodzinnym

Najnowsze wzmianki w belgijskiej prasie wskazują na to, że niedługo system przyznawania zasiłków rodzinnych  w tym kraju będzie prostszy niż do tej pory. Powstaje już nowy plan, który ma gwarantować każdemu dziecku urodzonemu w Belgii otrzymanie takiego świadczenia.

Nowy system zakłada, że rodzice otrzymają zasiłek wysokości 150 euro na każde dziecko. Nie będzie już rozróżniania czy jest to pierwsze lub trzecie dziecko, bez znaczenia będzie również wiek potomka. W obecnej wersji systemu zasiłek wzrasta wprost proporcjonalnie do wieku dziecka, drugie dziecko w rodzinie otrzymuje więcej niż pierwsze, a każde następne dziecko – analogicznie więcej.

Ze względu na zbyt duże obciążenie budżetu państwa, zmiany te będą wprowadzane stopniowo. Wim Van Lancker, naukowiec i specjalista od zasiłków rodzinnych  na Uniwersytecie w Antwerpii uważa, że „system powinien być bardziej uproszczony bez tych wszystkich skomplikowanych obliczeń. Ważne, aby był on prosty i skuteczny w przeciwieństwie do aktualnego”.

Wstępnie przeprowadzone symulacje pokazują,  że w konsekwencji większość rodzin otrzyma mniej niż dotychczas, ponieważ zasiłki socjalnie w tej kwestii nie zostały wzięte pod uwagę. Jednakże nie jest wiadomo jeszcze dokładnie jakie będą nowe kwoty zasiłków oraz jakie będą ostateczne wymagania.

Van Lancker podsumowuje: „W szeregu decyzji można się zastanawiać, czy  dotrze się do właściwych osób, które chcą aby do nich trafić. Jeśli chodzi o ubóstwo dzieci i najniższe dochody należy dążyć do lepszego systemu niż obecnie. Myślę, że twierdzenie, że każde dziecko jest równe nie jest właściwe, ponieważ w rzeczywistości  tak nie jest. Społeczeństwo jest zróżnicowane, a więc potrzeby rodzin są również zróżnicowane. Ponadto koszty utrzymania dziecka wzrastają  wraz z jego wiekiem”.

Jeśli wzmianki te doczekają potwierdzenia w oficjalnych źródłach, od razu będziemy o nich informować na bieżąco.

Jeśli chciałbyś otrzymać więcej informacji na temat aktualnych zasad przyznawania zasiłku rodzinnego w Belgii, wypełnij poniższy formularz, a nasz Konsultant oddzwoni do Ciebie i udzieli Ci konkretnych informacji.

źródło: www.nieuwsblad.be

Opracowała: Magdalena Bukowska

Dodaj komentarz

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię