Zmiany w Kindergeld: Identifikationsnummer – pytania i odpowiedzi (cz.1)

Początek 2016 roku wiązał się ze zmianami w uzyskiwaniu zasiłku rodzinnego w Niemczech. Familenkasse są szczegółowo kontrolowane tak, aby zapobiec wypłaty podwójnego zasiłku na jedno dziecko.

Największa zmiana, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku dotyczy posiadania numeru identyfikacyjnego przez wnioskodawcę (niem. Idendifikationsnummer). IdNr dziecka jest natomiast wymagany wyłącznie w sytuacji gdy dziecko zamieszkuje z rodzicem/rodzicami na terenie Niemiec i posiada tam meldunek. W pozostałych przypadkach (np. gdy dziecko zamieszkuje z rodzicem/rodzicami na terenie Polski  i tam jest zameldowane) jest wymagany tylko i wyłącznie jego akt urodzenia i pesel.

Jakie konkretne zmiany obowiązują od 01.01.2016?

Każda osoba chcąca ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld ma obowiązek podania swojego numeru identyfikacji podatkowej (IdNR wnioskodawcy). W przypadku dzieci mieszkających na terenie Niemiec – Familienkasse również wymagać podania ich numeru (IdNr).

Nie znam swojego IdNr, gdzie mogę go znaleźć?

Numer identyfikacyjny przyznawany jest do konkretnej osoby i nadawany jest tylko raz. Można go znaleźć między innymi na karcie podatkowej (Lohnsteuerbescheinigung) lub na decyzji podatkowej (Einkommensteuerbescheid). Jeśli numer (IdNr) z różnych przyczyn nadal pozostaje nieznany, a  jesteś pewny, że go posiadasz – możesz wypełnić odpowiedni formularz na stronie www.bzst.de. W ciągu 4 tygodni urząd dosyła IdNr drogą listowną na wskazany w formularzu adres. Często trwa to zwykle znacznie dłużej nawet do 8 tygodni co znacznie utrudnia sprawę w Familienkasse. Jeśli chcesz być pewny, że Twój numer identyfikacyjny zostanie pozyskany i dostarczony do Familienkasse na czas zgłoś się do nas, Chętnie Ci w tym pomożemy.

Do kiedy należy podać IdNr, aby nie doprowadzić do wstrzymania wypłacanego zasiłku?

Nowe wnioski o Kindergeld powinny obligatoryjnie zawierać IdNr. Rodzice, którzy pobierają już zasiłek, a nie dostarczyli jeszcze IdNr do urzędu powinni jak najszybciej wysłać go drogą listowną do właściwej Familienkasse. By zapobiec wszelkich zapytań oraz korespondencji ze strony urzędu, a co najważniejsze nie przedłużać niepotrzebnie procesu należy potraktować tą informację poważnie i dostarczyć właściwy numer. Urzędy nie opracowują nowych wniosków bez IdNr. Mogą nawet wstrzymać wypłacanie zaległych zasiłków od 2016 dopóki nie otrzymają numerów identyfikacyjnych.

Czy można poinformować urząd o IdNr drogą telefoniczną?

Niestety nie. Podanie IdNr drogą pocztową gwarantuje zapisanie IdNr w bazie Familienkasse w sposób prawidłowy eliminując w ten sposób  wszelkie błędy.

Co w przypadku gdy nie dostarczę IdNr do urzędu, a Familienkasse zacznie wypłacać zasiłek za rok 2016?

Może się zdarzyć, iż Familienkasse nie zauważy na czas, że dany wnioskodawca nie posiada jeszcze IdNr i wypłaci należny zasiłek za rok 2016. Prędzej czy później zostanie to skontrolowane i Familienkasse będzie żądało IdNr lub od razu zwrotu całego zasiłku od 01.01.2016 z powodu nie posiadania lub nie dostarczenia IdNr. W praktyce jest to prawdopodobne, że Familienkasse przeoczy wniosek bez IdNr, niemniej jednak należy o tym fakcie pamiętać.

Kolejna częśc informacji dotyczących zasilku rodzinnego Kindegeld i zmian z nim związanych przedstawiona jest w kolejnym artykule.

Autor: Paulina Łączniak, źródło: www.bzst.de

Dodaj komentarz

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię