Zwrot podatku – co trzeba wiedzieć?

Jeśli pracowałeś za granicą – należy Ci się zwrot nadpłaconego podatku. Średnia wartość zwróconego podatku wynosi około 2500-3500 zł w zależności od kraju emigracji. Wielu rodaków, pracujących za granicą zadaje sobie pytanie: co muszę zrobić, aby odzyskać pieniądze? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

1. Dokumenty

Każdy podatnik do prawidłowego rozliczenia potrzebuje dokumentów, które potwierdzają wysokość zaliczek pobranych na podatek. W większości krajów podstawowym dokumentem, który jest niezbędny przy rozliczeniu jest karta podatkowa czyli odpowiednik polskiego PIT 11 (np. w Niemczech jest to Lohnsteuerbescheinigung w skrócie LSB ). Czasami natomiast wystarczające są tzw. odcinki z wypłat czyli rozliczenia okresowe (w Niemczech takie rachunki nazywane są Abrechnungami). Niezależnie od kraju, po zakończeniu trwania umowy pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi kartę podatkową. Można jej zażądać nawet wtedy gdy pracownik wrócił już do Polski. Takie dokumenty powinny przyjść pocztą na adres, który został wskazany pracodawcy.

2. Nie posiadasz odpowiednich dokumentów? Nic straconego!

Jeśli masz pewność, że płaciłeś podatki, a nie posiadasz odpowiednich dokumentów musisz podać jak najwięcej informacji dotyczących swojego zatrudnienia. Informacje te powinny dotyczyć dokładnych danych pracodawcy i okresu zatrudnienia. W przypadku gdy nie masz odpowiednich dokumentów, czas odzyskania nadpłaconego podatku może się wydłużyć, a czasem nawet może skutkować odrzuceniem wniosku. Mimo to warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy skontaktują się z pracodawcą i uzyskają wymagane dokumenty.

3. Wypełnij odpowiednie wnioski

W zagranicznych urzędach skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych urzędów dostępne są wnioski, które należy uzupełnić. Często podatnicy nie są pewni, które formularze należy wypełnić. Zdarza się również, że nie rozumieją urzędowej dokumentacji. Warto pamiętać, że nie warto ryzykować bo źle wypełniony wniosek może skutkować brakiem szansy na odzyskanie pieniędzy a w skrajnych przypadkach może skutkować naliczeniem kar (przykładowo za niedopłaty podatku).

4. Potrzebujesz pomocy?

Nie masz czasu na wypełnianie dokumentów? Może po prostu nie wiesz jak to zrobić? Zwróć się do firmy, które specjalizuje się w zwrocie podatku z zagranicy. Ważne, aby posiadała ona odpowiednie licencje, zgodne z określonym prawem podatkowym danego kraju, które umożliwiają prowadzenie działalności. Pracownicy takiej firmy podatkowej zajmą się wszystkimi niezbędnymi formalnościami, postarają się pozyskać brakujące dokumenty od pracodawcy i będą kontaktować się imieniu podatnika z konkretnymi urzędami skarbowymi za granicą.

5. Do kiedy można składać wniosek?

W większości krajów zwrot podatku przysługuje nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku, ale dotyczy też poprzednich lat. Często nawet do 4 lat wstecz. W praktyce wygląda to tak, że jeśli podatnik wcześniej rozpocznie procedurę zwrotu, tym szybciej otrzyma kwotę nadpłaconego podatku. Wnioski można składać przez cały rok.

6. Jak długo trzeba czekać na pieniądze?

Cała procedura zwrotu podatku trwa średnio od trzech miesięcy do pół roku. Od czego zależy czas oczekiwania na zwrot? Czas ten często zależy od tego, w jaki sposób przygotowane są wnioski i dokumenty. Możliwość zwrotu uzależniona jest też od konkretnego prawa podatkowego w danym kraju. Czynnikiem, który wpływa na okres zwrotu jest również wysokość kwot zwolnionych od podatku. Procedurę zdecydowanie przyspiesza fakt korzystania z usług uprawnionej firmy doradczej. Wynika to z tego, że firma ta może korzystać ze specjalistycznych narzędzi, które udostępnione są jej przez krajowe Urzędy Skarbowe, dzięki czemu urzędnicy sięgają do takich deklaracji w pierwsze kolejności.

7. Ile wynosi średni zwrot podatku za pracę za granicą?

Średnia kwota zwrotu podatku zależy od kraju, w którym pracował podatnik. Średni zwrot podatku za 3 miesięczną pracę w Belgii, Irlandii i Niemczech wynosi ponad 3 000 zł, w Wielkiej Brytanii ok.2 800 zł, a w Holandii – 2 100 zł. Najwięcej bo średnio ok. 4 300 nadpłaconego podatku można uzyskać za pracę w Austrii.

Banner Promocyjny

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Paweł, dodano: 25 kwietnia 2017 | 11:23
firma: Euro-Tax.pl
Ocena: 0/0/0/0/1 Czy skorzystał(a)by Pan(i) ponownie z usług firmy?Nie. Szczerze nie ...
Przeczytaj opinię